W tym tygodniu gimnazjaliści pisali egzaminy gimnazjalne. W środę przedmioty humanistyczne, w czwartek ścisłe a w piątek języki obce. Ciebie powinien zainteresować ten ostatni dzień- część nastolatków wybrało język francuski jako ten, z którego wiedzę sprawdzali. W dalszej części wpisu staram się skomentować tegoroczne arkusze gimnazjalne i zaproponować poprawne odpowiedzi. A Ty jaki wynik osiągniesz? Sprawdź swoją znajomość francuskiego na tym poziomie 😉
A właśnie, zanim przejdziemy do samego arkusza, kilka słów o poziomie. Arkusz na poziomie podstawowym odpowiada poziomowi A1/A2 według skali ESOKJ, natomiast poziom rozszerzony to już poziom A2+.
W tym momencie poświęć chwilę na ściągnięcie arkuszy ze strony OKE- poniżej znajdziesz odpowiednie linki:
- poziom podstawowy – arkusz
- poziom podstawowy – transkrypcja
- poziom rozszerzony – arkusz
- poziom rozszerzony – karta rozwiązań zadań otwartych
- poziom rozszerzony – transkrypcja
Już rozwiązałaś wszystkie zadania? To porównaj teraz Twoje odpowiedzi z tymi poniżej. Przy numerze zadania podaję właściwą odpowiedź a w dalszej części w nawiasie jest odpowiedź błędna wraz z kontekstem w jakim się pojawia.
POZIOM PODSTAWOWY
Zadanie 1
1.1 A – Sophie będzie spała w hotelu oddalonym o kilometr od plaży. Jej rodzice nie lubią campingów (B), a rozmówczyni Zosi opowiada o domku (C) nad oceanem należącym do jej ciotki, która mieszka w Portugalii.
1.2 C – Chłopiec musi kupić nową koszulę na jutrzejsze przedstawienie. Książkę (A) musi oddać do biblioteki a wszystkie sprawy będzie załatwiał jeżdżąc rowerem (B).
1.3 C – W tym roku chłopiec jeździ do szkoły ze swoimi przyjaciółmi. W ubiegłym roku jeździł z tatą (A) a w przyszłym roku do tej samej szkoły będzie chodzić jego siostra (B) więc będą mogli jeździć razem- może rodzice kupią im skuter.
1.4 B – Rozmówcy są w supermarkecie, gdzie jeden z nich znalazł najnowszą płytę Matta Pokory. Wybierają się na stadion (C) jak tylko zapłacą za zakupy. Chcą też kupić coś do picia (A).
1.5 B – Dziewczynka opowiada o filmie ponieważ w ostatnim zdaniu wspomina o efektach specjalnych i muzyce. Gdy opowiada historię z filmu używa czasownika „lire” ponieważ główny bohater czyta (A) magiczną mapę skarbów. Wyrusza na poszukiwania ze swoim najlepszym przyjacielem (C).
Zadanie 2
2.1 B – Paul będzie szefem samorządu uczniowskiego – „il va diriger le conseil des élèves”. A Clément tylko stwierdził, że trzeba to uczcić (A) – „il faut fêter ça”.
2.2 D – Vincent będzie pełnił funkcję dziennikarza – „il va faire des interviews et et écrire des articles sur la vie de notre école”. Pojawia się tu pytanie o to, czy będzie organizował zajęcia sportowe (E) ale pada odpowiedź przecząca.
2.3 C – Zoé zajmie się finansami – „elle va être responsable de notre argent”.
2.4 A – Anne będzie odpowiedzialna za organizację wieczorków tanecznych i imprez – „elle va préparer les soirées dansantes”.
Zadanie 3
3.1 F – Linia numer 18 dopiero będzie otwarta – „la ligne 18 sera ouverte au public à la fin du mois de juin”.
3.2 V – Przystanki będą w dwóch kolorach – zielone i białe – „ils sont aux couleurs de la ville : vert et blanc”. Wspomniany jest trzeci kolor, niebieski – takie były przystanki kiedyś.
3.3 V/F – Tutaj napiszę szczerze, że nie jestem pewna i chętnie poznam odpowiedź zaproponowaną przez OKE. W wypowiedzi jest mowa o otwarciu linii, ale nie ma nic na temat ceremonii. A Ty którą odpowiedź zaznaczyłaś?
Zadanie 4
4.1 B – Qu’est-ce que tu penses de ce sirop ? Pour moi il est trop sucré !
4.2 A – Je fais une fête ce soir. Tu viens ? Désolé, je ne peux pas, je suis malade.
4.3 D – Où est-ce que tu as mal ? A la gorge, docteur.
4.4 C – Comment va ta jambe ? Beaucoup mieux, merci !
Zadanie 5
5.1 C
5.2 A
5.3 C
Zadanie 6
6.1 C
6.2 B
6.3 B
Wydaje mi się, że przy tych dwóch zadaniach komentarz jest zbędny. Jeśli sądzisz inaczej i masz wątpliwości napisz mi proszę o tym w komentarzu lub w wiadomości przez formularz kontaktowy.
Zadanie 7
7.1 E – podczas tych warsztatów dzieci, które wykonają najładniejsze prace otrzymają bilety na międzynarodową wystawę kwiatów: „On offre des billets gratuits…”.
7.2 A – autor tekstu poleca białe kwiaty dla osób spod znaku Ryb: „Achetez-leur un beau bouquet de fleurs blanches”.
7.3 B – tekst jest reklamą pisma, w którym czytelnik znajdzie m.in. rady na temat tego jak upiększyć swój pokój: „Conseils pratiques pour rendre votre chambre plus belle.”
7.4 D – jest to ogłoszenie o wystawie kwiatów podczas której można też kupić kwiaty: „Expo-vente”.
Zostaje odpowiedź C- nie ma tu żadnego tekstu, którego autor np. zwracałby się o pomoc w dekoracji domu kwiatami.
Zadanie 8
8.1 C – Alex instruuje przyjaciółkę na temat m.in. obsługi elektryczności w jego domku na wsi (B). Świadczy o tym chociażby użyty kilkukrotnie tryb rozkazujący. Prosi również o zostawienie kluczy u sąsiadów (A).
8.2 A – Sarah krytykuje film. Większość użytych przez nią zdań ma wydźwięk negatywny, np. „Quelle horreur ! „, „L’histoire est ennuyeuse et les acteurs sont nuls”. Zaprosił ją (B) przyjaciel a Sarah zastanawia się kto mu ten film polecił (C).
8.3 C – Sandrine stresuje się przed testami: „(…) avant un test, je suis très stressé. C’est une vraie panique (…)”. W klasie ma wiele koleżanek, z którymi może porozmawiać o wszystkim więc nie czuje się samotna (B). Jest dobrą uczennicą i lubi się uczyć (A).
8.4 A – W przyszłym roku Manon ma zamiar pływać (nager). Wspomina o kursie hiszpańskiego i szukaniu korespondenta z tego kraju (B). Będzie też oszczędzać pieniądze na kupno skutera (C).
Zadanie 9
9.1 C – „Pour voyager sans vous ruiner, goûtez des plats venus des iles lointaines.”
9.2 A – „(…) nous sommes un peu partout : plages, places de villages, parkings.”
9.3 B – „(…) un ensemble de jeunes accordéonistes joue des morceaux aux rythmes exotiques.”
9.4 B – „Si vous êtes nombreux….”
Zadanie 10
10.1 D – nawet na dołączonym obrazku widzimy portret dziewczynki.
10.2 E – użyty czasownik „ils ont” sugeruje konieczność stworzenia tutaj czasu przeszłego passé composé. Druga zaproponowana forma jednak nie jest odpowiednia- nie zapraszamy kawałków drewna 😉
10.3 A – portret jest na tyle duży („gigantesque”), że można go zobaczyć z samolotu lub ze szczytu pobliskich wieżowców.
Zadanie 11
11.1 A – potrzebny jest tu imiesłów czasu przeszłego – participe passé. Zaproponowane są dwie opcje ale tylko ta jest zgodna z podmiotem pod względem rodzaju.
11.2 B – podróżujemy raczej w środku autobusu a nie na nim (C) a forma „chez” używana jest tylko do osób.
11.3 A – musimy uzgodnić formę przymiotnika wskazującego do rzeczownika „album”, który jest rodzaju męskiego.
I jak Ci poszło? W sumie do zdobycia w tym arkuszu jest 40 punktów. Jeśli masz ochotę to pochwal się swoim wynikiem w komentarzu. A jeśli znasz kogoś, kto zdawał ten egzamin na poziomie podstawowym, udostępnij mu proszę ten wpis- niech ma możliwość sprawdzenia swoich odpowiedzi już teraz. A może ktoś z Twoich znajomych chciałby według Ciebie sprawdzić w ten sposób swoją wiedzę? Podziel się z nimi tym wpisem- będzie mi bardzo miło!
PS. Poziom rozszerzony tego egzaminu omówię w kolejnym wpisie 😉
2 odpowiedzi
Witam, mam pytanie, na jakim mniej więcej poziomie jest podstawowy egzamin gim? B1/B2?
Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w treści powyżej ???? poziom podstawowy to A1/A2 a rozszerzony to A2+
Komentowanie zostało wyłączone.